Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw lokat?

W ofercie banków znajdziemy pożyczki, które są udzielane pod zastaw funduszy, obligacji lub lokat bankowych. Czy rozwiązanie to jest korzystne? Kiedy opłaca się skorzystać z takiej pożyczki?

Czym jest pożyczka pod zastaw lokat?

Osoby, które zdecydował się umieścić swoje oszczędności w bonach skarbowych, funduszach inwestycyjnych, bonach skarbowych, certyfikatach inwestycyjnych mogą zaciągnąć w banku pożyczkę, której zabezpieczeniem będą wspomniane aktywa. Aktywa te noszą nazwę aktywów płynnych. Tego typu pożyczka ma niższe oprocentowanie od kredytu odnawialnego lub gotówkowego.

Niższe oprocentowanie jest swego rodzaju premią dla stałych klientów, stąd bardziej korzystne warunki udzielenia pożyczki. Udzielając kredytu, którego zabezpieczeniem będą posiadane przez nas aktywa płynne, bank nie będzie sprawdzał naszej zdolności kredytowej. Jeśli nie będziemy spłacać przyznanego nam kredytu, to oszczędności, które ulokowaliśmy w obligacjach, bonach skarbowych, funduszach inwestycyjnych, itp. po prostu nam przepadną.

Warunki pożyczki pod zastaw lokat

Na jak wysoki kredyt można liczyć? Zależy to od tego, ile wart są nasze aktywa. Maksymalna wysokość kredytu zabezpieczonego płynnymi aktywami może wynieść 90 procent ich wartości. Im więcej większe oszczędności ulokowaliśmy w lokatach, jednostkach funduszy inwestycyjnych, czy w obligacjach, tym większy kredyt może nam zostać przyznany.

Zanim jednak zdecydujemy się skorzystać z kredytu pod zastaw lokat bardzo dokładnie policzmy, czy taka pożyczka nam się naprawdę opłaci. Być może, kiedy policzymy wszystkie koszty, to okaże się, że bardziej korzystnym i tańszym dla nas rozwiązaniem będzie wcześniejsza sprzedaż obligacji lub zerwania lokaty.

Kredyt pod zastaw obligacji, lokat i innych aktywów płynnych możemy wziąć tylko w nielicznych bankach, które działają w naszym kraju. Banki, które mają tego rodzaju pożyczki w swojej ofercie udzielają ich na okres od trzech miesięcy do sześciu lat. W każdym z nich obowiązują także inne zasady spłacania pożyczki. W jednych całe zadłużenie trzeba spłacić jednorazowo, w innych raty płaci się co miesiąc.

Dodaj komentarz