Praca w domu podczas COVID-19

Wszyscy doświadczamy obecnie sytuacji, w jakiej nigdy wcześniej nie byliśmy, w której społeczeństwo musi się zmienić i dostosować nie do poznania, a jedną z największych zmian, jakich musieliśmy dokonać, jest ta związana z naszymi miejscami pracy. Wielu z nas pracuje teraz w domu, a to oznacza całkowitą zmianę miejsca pracy i pozostawia niektórych z nas zastanawiających się, jak poradzić sobie z tymi zmianami.

Unikaj toksycznej produktywności

Zanim pomyślimy o przestrzeni, warto najpierw pomyśleć o pracy w szerszym kontekście. Niezależnie od tego, czy chodzi o “udowodnienie”, że jest się produktywnym w pracy, czy też o bycie produktywnym w inny sposób – na przykład podejmując nowe hobby, ucząc się języka lub nagle zaczynając biegać – musimy pamiętać, że znajdujemy się w środku pandemii i jeszcze z niej nie wyszliśmy. Próby wyznaczania sobie niekończących się celów w zakresie samodoskonalenia i pracy zgodnie z nierealistycznymi oczekiwaniami nie są dobre ani dla zdrowia psychicznego, ani dla pracy – to zjawisko znane jest jako “toksyczna produktywność” i musimy zdawać sobie sprawę, kiedy wkrada się ono do naszego życia zawodowego.

Ustal granice na nowo

Zwróćmy teraz uwagę na przestrzeń domową. Nasze domy stały się obecnie złożoną przestrzenią wspólną. Jest to biuro, siłownia, miejsce relaksu i dla wielu z nas, klasa. To może utrudnić znalezienie “dedykowanego miejsca pracy”, które zaspokoi również potrzeby wszystkich innych osób w Twoim domu. Nawet dla tych, którzy są przyzwyczajeni do pracy w domu, będzie to nowe wyzwanie, ponieważ rutyna pracy w domu w pojedynkę prawdopodobnie uległa zmianie i będziesz dzielić swoją “przestrzeń roboczą” z innymi. Będzie to wymagało negocjacji i otwartej rozmowy o tym, jak, gdzie i kiedy pracujemy z domem pełnym ludzi. Należy pamiętać, że granice wszystkich osób zostały naruszone i trzeba je ostrożnie ustanowić na nowo.

Stwórz nowe przestrzenie

Na koniec warto przypomnieć sobie, że to zajmie trochę czasu. Wszyscy zostaliśmy wrzuceni w tę sytuację, a praca w domu jest bardziej skomplikowana niż tylko znalezienie dedykowanego miejsca do pracy, więc nie oczekuj, że od razu będzie dobrze. Spróbuj pracować w konkretnym miejscu, a jeśli to nie zadziała, to w porządku – spróbuj gdzie indziej. Niektóre czynności zawodowe mogą być wykonywane dobrze w niektórych pomieszczeniach domowych, a inne będą wymagały alternatywnych przestrzeni, więc nie czuj, że musisz trzymać się tego samego miejsca każdego dnia.

Uwolnij różne przestrzenie dla różnych zadań. Może to oznaczać dostosowanie lub zmianę przeznaczenia przestrzeni domowych w różnych porach dnia, na przykład obecnie moja jadalnia jest salą lekcyjną w ciągu dnia, a w weekendy przestrzenią rodzinną.

Pomyśl o swojej przestrzeni w sposób kreatywny

Czy mógłbyś wykorzystać przestrzenie graniczne (są to przestrzenie “pomiędzy”, takie jak podesty, korytarze, schody) w swoim domu jako prowizoryczne biuro, miejsce do odbierania prywatnych telefonów lub miejsce, w którym można znaleźć kilka chwil ciszy i refleksji?

Gdziekolwiek zdecydujesz się pracować, upewnij się, że jest to Twoje miejsce, nawet jeśli jest to tylko tymczasowe. Badania pokazują, że im większe poczucie własności przestrzeni roboczej i poczucie tożsamości, tym bardziej pozytywnie wpłynie to na Twoje samopoczucie i związek z pracą.

Odzyskaj swoje “normalne” przestrzenie

Jeśli musisz przekształcić “normalną” przestrzeń (np. stół kuchenny) w miejsce pracy, spróbuj na koniec dnia zmienić ją z powrotem w “normalną” przestrzeń. Może to pomóc w zarządzaniu granicami między pracą a domem oraz w zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Dla wielu osób technologia umożliwiła łatwiejsze przejście do pracy w domu. Wiąże się to jednak z pewnymi problemami. Odkąd większość brytyjskich firm przyjęła pracę zdalną, stało się jasne, że bycie “widocznym” i “na widoku” w naszych domowych przestrzeniach ma wiele zalet i wad. Warto więc zastanowić się nad niektórymi z tych kwestii jako osoba prywatna lub pracodawca; posiadanie aparatu fotograficznego włączonego podczas spotkań jest świetnym sposobem na nawiązanie kontaktów towarzyskich ze współpracownikami, a tło Twojego domu może być początkiem rozmowy! Wiele osób komentowało tła domów swoich kolegów, zwierzęta domowe, które towarzyszą spotkaniom, a nawet dzieci, które mogą pojawić się na krótko.

Dodaj komentarz