Po pierwsze – Biznesplan

Po pierwsze – Biznesplan

Rozpoczęcie własnego biznesu wiąże się z koniecznością podjęcia wielu kroków. Jednym z nich – bardzo ważnym – jest odpowiednio sporządzony biznesplan. To fundament, na którym powinno się zacząć realizację pomysłu. Jednak napisanie właśnie takiego dokumentu, obejmującego wszystkie najważniejsze kwestie nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogło by się wydawać.

Żaden pomysł biznesowy, jeśli nie zostanie skonkretyzowany i przedstawiony szczegółowo, nie ma szans powodzenia. Zawsze znajdą się ukryte wady, nieprzewidziane sytuacje. Aby temu zapobiec i dać sobie szansę sukcesu, należy najpierw odpowiednio przemyśleć i „rozłożyć” pomysł na części pierwsze. Konieczne jest, aby odpowiedzieć sobie na pytanie „co w ogóle chcę robić?”, czyli skonkretyzować swoje zamierzenia. Nie można produkować czegoś dla wszystkich, bo może się okazać, że nie będzie to przydatne nikomu. Jak mówi jedna z zasad marketingu i biznesu – na każdy towar są odpowiedni potencjalni nabywcy i chcąc ten towar produkować, należy skierować go właśnie do tych potencjalnych klientów. Po określeniu dokładnych odbiorców, czyli np. ludzi młodych lub emerytów, uczniów lub rodziców, należy zastanowić się nad towarem lub usługą, którą można im zaoferować. Mogą to być ubranka dla dzieci i matek, mogą być podręczniki lub gry i sprzęt komputerowy. Mogą być także świadczone usługi w postaci korepetycji z języków obcych (kursów językowych). Każdy pomysł może okazać się sukcesem, pod warunkiem, że zostanie solidnie przedstawiony i zaplanowany co do złotówki, a najlepszym sposobem na to jest właśnie biznesplan.

Ważne jest także krytyczne spojrzenie na rynek oraz konkurencję. Nie można zapominać o jej istnieniu, ponieważ to właśnie konkurencja może być przyczyną klęski nawet najlepiej przemyślanego biznesu. Jeśli inni producenci tego samego towaru oferują go w niższych cenach, większych opakowaniach lub mają atrakcyjniejsze propozycje, oczywiste jest, że szansa przejęcia wszystkich klientów przez nich jest bardzo duża.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę? Na zapotrzebowanie na dany towar czy usługę. Warto zająć się czymś, czego ludzie potrzebują. Czymś, na co jest zapotrzebowanie i popyt. Ważne jest też, aby jeszcze przed wcieleniem pomysłu w życie, ocenić szanse powodzenia biznesu, wypisać jego plusy i minusy. Konieczne jest, aby wiedzieć jakie są słabe strony planu biznesowego, by w razie potrzeby umieć walczyć z napotkanymi przeszkodami.

Dodaj komentarz