Konie kontra silniki spalinowe

Ci, którzy uważają, że era wykorzystania zwierząt pociągowych w pracach w gospodarstwie dawno już minęła, z pewnością zaskoczą się tym artykułem. Okazuje się bowiem, że wykorzystanie koni w rolnictwie, mimo, że jest znacznie mniejsze niż przed okresem intensywnej mechanizacji, wciąż ma pewne znaczenie i niesie z sobą wiele zalet. Konie pociągowe są więc nadal podstawą prac w wielu gospodarstwach – te zaś pod względem wydajności wcale nie ustępują większości “zmechanizowanych” producentów rolnych. Jak zatem wykorzystać konie w gospodarstwie oraz jakie korzyści może to przynieść?

Stare i nowe maszyny

Sam koń pociągowy to tylko połowa sukcesu – aby wykorzystać go w działalności rolniczej, niezbędne są także odpowiednie maszyny uprawowe. Tutaj do wyboru są trzy drogi. Pierwszą z nich, a przy tym najtańszą, jest zakup (lub jeszcze lepiej – odkurzenie posiadanych) starych, kilkudziesięcioletnich maszyn konnych. Wiele z nich jest wciąż w dobrym stanie, a dzięki niewielkim zabiegom odświeżającym mogą posłużyć jeszcze wiele lat. Maszyny po remoncie, a nawet nowe budowane na wzór tamtych, można czasem spotkać u sprzedawców maszyn rolniczych. Drugim rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych maszyn przeznaczonych do ciągników, poprzez zmodyfikowanie ich o tzw. przodek, czyli element pozwalający na połączenie maszyny z uprzężą konia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ich masa oraz gabaryty nie mogą być zbyt duże, ponieważ konie mają ograniczoną siłę pociągową. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest zakup nowoczesnych maszyn konnych, które zostały zaprojektowane w celu maksymalizacji korzyści płynących z wykorzystania koni. Niestety, w Europie nie są one popularne ze względu na ograniczony rynek zbytu, jednak szybko rozwijają się na przykład w USA, gdzie liczba rolników wykorzystujących konie w gospodarstwie przekracza już 200 tys.

Korzyści płynące z wykorzystania koni w gospodarstwie

Największą korzyścią są niższe koszty tego rodzaju napędu. Koń pozyskuje energię z tego, co wytwarza się w gospodarstwie, nie zaś z kosztownego paliwa do silników. Jest więc w pewien sposób “darmową” energią, a ponadto pozbawia rolnika konieczności zakupu samego traktora. Tańsze są także maszyny konne, ze względu na prostszą konstrukcję i ograniczone wymiary.

Brak lub ograniczenie wykorzystania silników spalinowych wiąże się także z korzyścią dla środowiska, w tym także dla samych roślin uprawianych w gospodarstwie. Dzięki wykorzystaniu koni wzrasta wydajność gleby, ze względu na bardzo małe ugniatanie. Konie są też świetnym wyborem w gospodarstwach ekologicznych, które najczęściej są stosunkowo małe, a przy tym ze względu na specyfikę uprawy ekologicznej wymagają wielokrotnych przejazdów na tej samej powierzchni.

Wykorzystanie koni w gospodarstwie może stać się przyszłością nowoczesnego rolnictwa, w szczególności w odniesieniu do małych i średnich plantacji. Z pewnością, konie nie zastąpią całkowicie ciągników rolniczych, jednak mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zakres prac, do których potrzebny jest traktor, obniżając koszty prowadzenia gospodarstwa oraz poprawiając jakość uprawy.

Dodaj komentarz