Jak zapewnić maksymalną skuteczność systemu CRM?

Jak zapewnić maksymalną skuteczność systemu CRM?

Narzędzia CRM (Customer Relationship Management) potrafią być bardzo przydatne dla firmy i zwiększyć efektywność jej działań sprzedażowych (i nie tylko sprzedażowych – dane wyciągnięte z systemu zarządzania relacjami z klientem są bardzo przydatne także między innymi dla marketingowców).

Może się tak wydarzyć jednak tylko pod warunkiem, że zostaną one odpowiednio skonfigurowane i użytkownicy będą korzystać z nich w odpowiedni sposób. W przeciwnym wypadku może się okazać, że uzupełnianie danych w systemie będzie tylko marnotrawstwem cennego czasu pracowników. W takim razie, jak zapewnić maksymalną skuteczność i użyteczność systemu CRM? Sprawdź nasze porady!

Tylko kompletne dane dadzą prawdziwy obraz sytuacji

Wprowadzanie danych do systemu nie jest najciekawszym zajęciem na świecie, ale wbrew pozorom jest to absolutnie kluczowe. Mowa tutaj zarówno o podstawowych danych (typ transakcji, kwota), jak i bardziej szczegółowych (sposób kontaktu, data i godzina, obszar zainteresowania klienta).

Jeśli w części czy wszystkich transakcjach danych tych będzie brakować, nie będzie można wyciągnąć żadnych wartościowych wniosków z zebranych informacji (bądź też sporządzone analizy okażą się błędne i nie sprawdzą się w praktyce).

Predykcja sprzedaży, która jest jedną z najbardziej użytecznych funkcji wielu systemów Customer Relationship Management, będzie dawać mało wiarygodne wyniki, które nie przełożą się na stan faktyczny. Jest to problematyczne, ponieważ rozwój firmy, optymalizacja procesów i naprawianie błędów muszą być poparte konkretnymi liczbami i wynikami, aby były skuteczne.

Dlatego też trzeba kłaść bardzo duży nacisk na to, aby wszyscy pracownicy skrupulatnie wprowadzali dane do systemu CRM. Programy CRM dla przedstawicieli handlowych zostały zaprojektowane w taki sposób, aby czynności te można było wykonywać jak najszybciej, najwygodniej i najbardziej sprawnie, więc nie powinno to stanowić dla nich dużego problemu, a prawdopodobnie wyraźnie przełoży się na wydajność całego systemu.

Korzystanie z dodatkowych funkcjonalności systemu ułatwi pracę

Współczesne systemy CRM są znacznie bardziej rozbudowane niż jeszcze kilka lat temu. Żeby zapewnić ich maksymalną skuteczność, nie można bać się zaawansowanych, dodatkowych funkcji i możliwości, które one oferują. Przykładowo, szablony wiadomości i e-maili do komunikacji z klientami, które można przygotować w takim CRM-ie, to duża oszczędność czasu dla handlowców.

Z kolei w przypadku osób, które dużo pracują w terenie i ciągle się przemieszczają, przydatne będą aplikacje mobilne systemów CRM. Dzięki nim nie będą oni musieli czekać, aż będą mieli dostęp do komputera czy laptopa, aby na przykład wprowadzić dane o sprzedaży. Zmniejszy to ryzyko, że o czymś zapomną lub przypadkiem coś pominą.

Dodaj komentarz