Jak korzystać z klimatyzacji w biurze?

Gorące dni potrafią dopiec, zwłaszcza, kiedy osiem godzin spędzasz w biurze na ostatnim piętrze wieżowca tuż pod blaszanym dachem. Co w takich sytuacjach się dzieje? Na szczęście nie żyjemy już w czasach, kiedy jedyną formą ochłody było otwarte okno, przez które zazwyczaj do pokoju wlewało się jeszcze więcej żaru z zewnątrz. Większość biur jest teraz wyposażonych w klimatyzację i dzięki temu nie przylepiamy się do foteli, a pot nie kapie już z czół na klawiaturę. Klimatyzacja w biurze, jak cudowna by się nie wydawała, niesie ze sobą jednak pewne negatywne wpływy na ludzki organizm.

Niebezpieczne ochłodzenie

Chyba każdy z nas przebywał kiedyś w klimatyzowanym pomieszczeniu czy też samochodzie. Przez chwilę jest bardzo przyjemnie – rozgrzane ciało się ochładza, krew płynie wolniej, pocenie ustaje i odczuwamy ogólną ulgę. Jednak po kilku godzinach przebywania w klimatyzowanym miejscu zaczynają pojawiać się negatywne tego strony. Powietrze wydmuchiwane przez klimatyzację jest bardzo suche i jeżeli jesteśmy na nie wystawieni przez dłuższy czas, bez trudu odczujemy jego wpływ na nasz organizm. Przesusza ono drogi oddechowe, przez co śluzówka jest bardziej podatna na infekcje, zmniejsza odporność organizmu, pojawić się też mogą problemu okulistyczne takie jak zespół suchego oka. Klimatyzacja może też negatywnie wpływać na kondycję skóry – przesuszenie i podrażnienie są bardzo częstymi dolegliwościami spowodowanymi zbyt długim kontaktem z klimatyzacją. Niektóre z tych nieprzyjemnych dolegliwości mogą wymagać porady lekarskiej, niektóre jednak można rozwiązać odpowiednim nawodnieniem.

Klimatyzacja w biurze: jak uniknąć problemów zdrowotnych

Problemy ze skórą, takie jak jej wysuszenie lub podrażnienie, można zniwelować poprzez odpowiednie nawodnienie. Podobnie jest z uczuciem suchości oczu, nosa i ust. Dorosły człowiek potrzebuje około dwóch litrów wody, aby zachować odpowiednią równowagę wodną organizmu. Pracując w klimatyzowanym pomieszczeniu ilość tę należy podnieść do około dwóch i pół, trzech litrów, najlepiej wody bogatej w minerały. Dzięki prawidłowemu nawadnianiu zmniejszamy ryzyko przesuszenia i odwodnienia organizmu. Jeżeli chcesz pić wodę regularnie, ale zapominasz o tym w ciągu dnia, warto ustalić sobie grafik. Na przykład pić szklankę wody na początku każdej godziny lub trzymać butelkę wody mineralnej na biurku i pić z niej od czasu do czasu. W ten sposób tworzysz sobie tarczę ochronną przed negatywnym wpływem klimatyzacji i możesz cieszyć się jej pozytywnymi aspektami.

Ważne jest, aby pamiętać, że wodę tracisz z organizmu cały czas, nawet oddychając. Żeby się odwodnić, nie jest wcale konieczny wysiłek fizyczny. Klimatyzacja w biurze dokłada jeszcze do tego problemu, przesuszając powietrze, którym oddychasz na co dzień w pracy, zadbaj więc o to, żeby odpowiednio uzupełniać braki wody w swoim organizmie. Pamiętaj, by pić wodę mineralną – w ten sposób nie tylko zadbasz o swoją dobrą kondycję fizyczną, ale też nabierzesz siły do pracy na cały dzień!

Dodaj komentarz