Dobre i złe strony prowadzenia firmy

Dobre i złe strony prowadzenia firmy

Otwarcie własnej działalności często jest ukoronowaniem wieloletnich marzeń o niezależności. Zwykle jednak później okazuje się, że praca na swoim ma zarówno zalety jak i wady.

Dobre strony prowadzenia biznesu

Jeśli chodzi o pozytywne strony posiadania działalności gospodarczej to na pierwszy plan wysuwają się niezależność oraz możliwość osiągania większych zysków niż na etacie. Prowadzenie biznesu daje też ogromne pole do samorealizacji i osiągania dużej satysfakcji zawodowej. Pracując na swoim można wybrać dziedzinę związaną z osobistymi pasjami i preferencjami. Osoby kreatywne mogą realizować najśmielsze pomysły i wprowadzać nowe produkty na rynek. Własna firma może też być źródłem prestiżu i poważania społecznego. Daje też większą stabilność zatrudnienia, nie trzeba się martwić, że nagle zostaniemy zwolnieni albo ktoś pozbędzie się nas ze względu na wiek. Prowadząc firmę część kosztów można także odliczyć sobie od podatku. Ważną zaletą własnej działalności jest także fakt, że przedsiębiorca prowadzi ciekawe życie. Poznaje wiele osób, często wyjeżdża, bywa na szkoleniach, targach, ma więc wiele okazji do poszerzania horyzontów.

Minusy działalności gospodarczej

Warto pamiętać o tym, że własna firma oznacza duże obciążenie czasowe i psychicznie. Przedsiębiorca mentalnie w swojej firmie jest niemalże przez cały czas. Głównym jego stresem jest zarabianie pieniędzy. Każdego dnia myśli on o tym, czy wystarczy na podatki, na składki ZUS, czy będzie za co kupić kolejny towar. Niestety w firmie jest zupełnie inaczej niż na etacie, tutaj pieniądze nie wpływają z powodu samego przyjścia do pracy. Dużym minusem może być także niezrozumienie ze strony otoczenia. Przedsiębiorcy w Polsce postrzegani są jako kombinatorzy, krętacze i osoby, które mało robią a mają dużo pieniędzy. Zazdrość ze strony otoczenia bywa bardzo uciążliwa.

Dlaczego tylko nieliczni prowadzą biznesy?

Własną działalność teoretycznie może w Polsce prowadzić każdy. Zastanawiające jest więc to, że w obliczu dużego bezrobocia swoje firmy prowadzi jedynie około 2 miliony osób. Przede wszystkim aby otworzyć jakikolwiek biznes trzeba mieć pieniądze na start i co najmniej pół roku działania. Wiele osób zdaje sobie sprawę, że nie ma predyspozycji do pracy na swoim. Wielu innych już próbowało swoich sił w biznesie i ich pierwsze firmy były szybko zamykane. W efekcie zdecydowana większość osób wybiera spokój i stabilizację na etacie zamiast liczyć na niepewne zyski biznesowe, które być może pojawiłyby się albo i nie.

Dodaj komentarz